Aktüel 

Lityum İyon Aküler Hangi Tür Sistemlerde Kullanılır?

2021 yılına bakıldığında artık çok gelişmiş pil türleri mevcuttur. Değişen ve gelişen ürünler daha fazla enerji tüketmesine rağmen daha enerji tasarruflu, verimli pil kullanımına yönelmiştir. Güneş enerjisi ve rüzgar tirbün sistemlerinde yaşanan gelişmelerden biri de lityum iyon akülerin kullanılmasıdır. Sistemlerin gelişmesiyle birlikte alternatif depolama sistemlerinde de değişiklikler olmaktadır.

Eski zamandakilere göre daha uzun ömüre sahip ve fazla şarj edebilme özelliği oluşturmak için, elektrikli araçlardan tutun da cep telefonlarına, dizüstü bilgisayarlara kadar lityum iyon akü ya da diğer bir adıyla lityum piller tercih edilmeye başlanmıştır. Hatta tamamen yenilenebilir güneş enerji sistemlerinde ve güneş paneli kullanımları içinde vazgeçilmez birer cihaz olmuştur.  

Lityum iyon yeni bir teknoloji mi?

1912 yılında Gilbert N. Lewis tarafından çok eski yıllarda üretilmiş olsa da lityum iyon akü değerini son yıllarda bulmaya başlamıştır. İsmine bakılacak olursa lityum iyon akünün ismi, akünün içinde kullanılan kimyasal maddelerden kaynaklanmaktadır. Uzun zamandır var olmasına rağmen akü üretiminde ve teknolojisinde yeni yeni kullanılmaya başlanan maddelerden olan Lityum sayesinde, iyon akülere depolanan elektrik, klasik akülere oranla çok daha fazla olacaktır.

Kullanılan teknoloji sayesinde hafif ve oldukça küçük boyutlarda olan bu akü çeşidi, yer kaplama konusunda çok büyük ergonomik bir yapıya sahiptir. Çok geniş bir kullanım alanı olan lityum aküler, hibrit otomobillerde, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımında, telekomünikasyon teknolojisinde ve daha birçok alanda kullanıma uygun akülerdir. Elektrikli araçlarda da kullanıma en uygun akülerden biri, Lityum İyon akülerdir.

Lityum aküler güneş enerji sistemlerinde nasıl kullanılır?

Lityum akü modelleri ufak ve hafif yapılarına rağmen, en yüksek enerjiyi veren akü çeşitlerinden biridir. Ayrıca çevrim ömrü ve enerji kalitesi bakımında da, Lityum İyon aküler diğer modellere oranla daha avantajlı bir yapıya sahiptir.

Lityum İyon akülerin şarj tutma süreleri de jel akü modellerine oranla çok daha yüksektir. Bunun yanında kapasiteleri de büyüktür. Güneş paneli kullanımında ve rüzgar türbini sistemlerinde en iyi alternatif depolama sistemlerinin arasında gösterilen lityum iyon akü,  en çok döngüye sahip olduğu için en verimli ve uzun ömürlü çözüme sahip aküdür.

Fiyatları da yeni yeni kullanılmaya başlamasına rağmen piyasanın çok üstünde değildir dolayısıyla sektörde en çok tercih edilecek aküler arasında kendine yer bulacaktır. Ebatlarına göre çok hafif olması sayesinde insan gücüyle taşınabilir haldedir. Bu durumda tamamen kullanıcı dostudur. İçinde barındırdığı BMS ( akü şarj kontrol devresi) mevcut olduğundan her türlü solar şarj regülatörleri ile uyum sağlayabilir haldedir. Life Po4 Lityum akülerde patlama ve yanma riski bulunmadığından güvenli bir yapısı vardır.

Lityum iyon aküler diğer akülere göre daha fazla şarj ve deşarj döngüsüne sahiptir. Doğru uygulama ve kullanımla birlikte kullanım ömürleri Lityum Life Po4 aküleri için 10 yıldır. Lityum iyon akü ve pillerin şarj olma süresi, diğerlerine göre çok daha kısadır.

Li-on piller nerelerde tercih edilir?

Li-on piller küçük ve hafif fiziksel yapılarından dolayı özellikle tekerlekli sandalye gibi araçlarda en çok tercih edilen akü modellerindendir. Kurşun asit akülere oranla, kullanım ömürleri iki kat fazla olan bu aküler, kıs aşurede aradaki fiyat farkını amorti eden ürünlerdir. Diğer akü modellerine kıyasla çok daha hafif bir yapıda olan Lityum İyon aküler, taşınması zor ortamlarda tercih edilen ürünlerin başında gelir.

Hızlı şarj özellikleri sayesinde zamandan tasarruf sağlar ayrıca hafif olmaları sayesinde ise pratik taşınabilme özelliklerine sahiptirler. Lityum iyon akülerin jel akülere kıyasla en belirgin dezavantajı olarak olumsuz ortam koşullarına karşı daha az dayanıklı olduğu söylenebilir.

Li-ion adıyla da tanınan bu akü çeşidi, hızlı şarj olabilme özelliklerinden dolayı diğer akülere oranla daha çok tercih edilmeye başlanmıştır. Günümüzde birçok elektrikli yada elektronik cihazda li-on pil bulunduğundan hemen hemen her yerde bu aküler ve piller kullanılmaktadır.

Benzer Konular

Leave a Comment