Aktüel 

Güzel İmza Nasıl Atılır?

Kendinizi yansıtacak güzel bir imza arıyorsanız ve grafik bilginiz yeterli değilse online imaza tasarlayan ve size örnek imzalar sunan programlar sayesinde artık kendi kişiliğinizi yansıtacak karakterist imzalar atmak artık çok kolay.

Güzel imza nasıl atılır? sualini genelde imzanı beğenmeyen ve güzel imzalamak isteyenlerin sıklıkla yanıt aradığı bir sualdir. İmza kişinin resmi evrak yada arzuhale attığı imzadır ve dokümandaki koşulları kabul ettiğinin en bariz metodudur. Bugün ister resmi dairede olsun, isterse bankadan kredi alırken, okul, iş ve daha bir çok yerde imza ile anlaşmalar yapılır. Güzel imzalamak genelde orta okuldan sonra belirginleşmeye başlar. Kendinize güzel imza belirlemeli ve bunu değiştirmemeniz gerekmektedir.

Özel İmzalama Teknikleri
İmza bir insanın en bariz kabul edici onaydır. İmza yasası olmamasına rağmen İmza hukuku vardır ve bu hukuk bağlayıcıdır. İmza genelde ismin baş harfinin büyük yazılarak el kaldırılmadan atılmasıdır. Şayet çift isme sahip iseniz öncelikle ismin baş harfini yazar ve nokta koyduktan sonra ikinci ismini yazarak atılır.

Borçlar yasaya göre bir kişinin imzasının resmi olarak kabul edildiği bilinmektedir. Bağlayıcı kararı bulunan imzanın atılsa borcun yada sözleşmenin kabul edildiği anlamanına gelir. Bu konuda hassas olan pek çok kişi suya okumadan asla imzalamazlar.

İmza imin ilk harfinin büyük yazılmasından sonra soy isim yazarak atılabilir. Bu konuda en güzel imza kuşkusuz K. Atatürk’ü örnek verebiliriz.

İmzalamak tekniklerinde en bariz kaide imza atılırken el kaldırılmadan atılmalıdır. Güzel atma teknikleri ise;

1- İsminiz baş harfi ve soyadınızı imza olarak kullanın.
2- Şayet iki isminiz varsa ilk isminizin baş harfi büyük olmalı araya nokta koyduktan sonra 2 ismini elini kaldırmadan atmalısınız.
3- Kafanızda imza için bir şema oluşturun ve boş kağıda deneme imzalayarak gerçek imzanızı oluşturmaya çalışın.
4- Şayet el yazınız güzelse ismini el yazısı ile yazarak altına yada üstüne çizgi çekebilirsiniz.
5- İmzada gösteriş istiyorsanız isminizdeki harflerle süsleme yapmayı deneyin.
6- Osmanlı tuğrası şeklinde imzalamak istiyorsanız iç içe geçen halkaları bol bol tecrübe ederek imzanızı oluşturabilirsiniz.
7- El kaldırılmadan atılan imzada İ, Ş, Ç gibi harfler varsa noktaları imza bittikten sonra atılır.

Kaynak: Firkete

Benzer Konular

Leave a Comment