Aktüel 

Kürtaj İşleminin Toplumumuzdaki Olumlu ve Olumsuz Algıları

Kürtaj işlemi genel olarak çocuk sahibi olmak istemeyen kişilerin yaptırdığı bir işlemdir. Kürtaj ile çocuk aldırma kimilerine göre doğru bir davranışken, kimilerine göre de çok yanlış bir davranış olarak karşılanmaktadır. Bu durum tamamen kişiden kişiye göre değişebilecek bir durum olduğundan dolayı, bu alanda tamamen bir fikir özgürlüğü söz konusudur.

Kürtaj işleminin hem toplumumuzda hem de aile yapımızda sahip olduğu belli başlı algılar vardır. Bu algılar doğrultusunda genel olarak insanlar beraber hareket ettiklerinden dolayı çoğu kişi aynı şeyi düşünmektedir.

Her ne kadar toplum tarafından doğru bir davranış olarak karşılanmazsa da kürtaj işlemini yapılması bakılamayacak bir çocuğun dünyaya getirilmesi tarafından bakıldığında doğru bir işlem olarak görülür.

Yani kişi çocuk sahibi olmak istemiyorsa ve yanlışlıkla hamile kaldıysa kürtaj yöntemine başvurabilir ve bunun herhangi bir sağlık sıkıntısı yoktur. Kürtaj işleminin toplumumuzdaki olumlu taraflarından bahsedilmesi gerekirse bakılamayacak bir çocuğun dünyaya getirilmesi yerine bu işlemin yaptırılması kimi insanlar tarafından doğru karşılanır.

Kimi insanlar ise bu işlemlerin dinen günah olduğunu düşündüklerinden dolayı kürtaj işlemi yaptırmanın doğru bir karar olmadığını düşünürler. Bu noktada karar kürtaj yaptırmak isteyen kişiye kalmış bir durumdur. Yani kişinin düşüncesi neyse o yönde bir karar verip onu hayatına uygulayabilir.

Kürtaj işleminin yapılması özel kliniklerde ve hastanelerde her ne kadar çok kolay bir şekilde yapılabilse de kişide daha sonra oluşabilecek talihsiz durumlar meydana gelebilir. Bu kötü durumlardan bahsedilmesi gerekirse kürtaj işleminden sonra kişilerin başına gelebilecek şeyler şu şekilde söylenebilir:

  • Sürekli ağrı
  • Genital bölge dikiş patlaması
  • Rahim içinde kalıntı kalması

Yukarıda sıralanan durumlar, kürtaj yaptırmak isteyenlerin bilmesi gereken durumlardır. Kürtaj hakkında bilgi edinmek isteyen veya kürtaj yaptırmak ile ilgili aklında soru işareti olan kişiler ise Bursa genital estetik kliniğinde verilen hizmetlerden yararlanabilir ve sorularını giderebilir.

Sık Kullanılan Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Kişilerin kürtaj olmasındaki temel sebep çocuk sahibi olmak istememelerinden kaynaklanır. Elbette çocuk sahibi olmamak için kullanılabilecek birçok yöntem vardır. Eğer kişiler çocuk sahibi olmak istemiyorlarsa cinsel hayatlarına dikkat etmelilerdir. Çocuk sahibi olmak istemeyen çiftlerin kullanması gereken yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

  • Kondom
  • Doğum kontrol hapı
  • Geri çekilme yöntemi

Çocuk sahibi olmak istemeyen kişiler bu tip yöntemleri kullanarak gebeliğin önüne geçebilirler. Bu nedenle çocuk sahibi olmak istemeyen kişilerin kesinlikle dikkatli olmaları gerekir.

Aksi takdirde bu durum kürtaj ameliyatı olmak gibi ileri seviyelere taşınabilir veya karar vermekte sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu da kimsenin yaşamak istemeyeceği bir durumdur. Bu gibi durumlarda veya cinsel yönden problemi olan kişiler Bursa kürtaj bölümü ile alakalı yazıları okuyup bilgilenebilir.

Hamilelik, kadın ve erkeğin cinsel birliktelik yaşaması durumunda meydana gelen ve dünyaya bir çocuk gelmesine vesile olan durumdur. Çocuk bekleyen kişiler, hamilelik hakkında bilgi sahibi olmalı ve kontrollerini aksatmadan yaptırmalıdır. Eğer kadınlar, hamilelik konusunda akıllarındaki soru işaretlerini gideremiyorlarsa uzman bir hekime danışabilirler.

Bursa hamilelik uzman ekibi ile aklınızdaki soru işaretlerini ve pürüzleri gidermenize yardımcı olacaktır.

Benzer Konular

Leave a Comment