Aktüel 

Tunceli Pülümür Balının Tüm Özellikleri

Balın Türk kahvaltılarında vazgeçilmez bir yeri vardır. En doğal şekilde arıların çeşit çeşit çiçeklerden toplayarak kendi yaptıkları kovanlarda bal üretmeleri oldukça zaman isteyen bir işlemdir. Bal üretiminin tamamen doğal şekilde arıları tarafından gerçekleştirilmesi balı daha da değerli hale getirmiştir. Türkiye coğrafyasında bitki çeşitliliğinin yüksek olduğu ve özel arıların bulunduğu bölgelerin başında Tunceli bölgesi gelir.

Bu yüzdendir ki Türkiye’nin en lezzetli balları arasında ilk sırayı kapan bal Tunceli Pülümür Balı olmuştur. Balın tek özelliği lezzeti değildir. Pülümür balının cilde ve insan sağlığına birçok konuda yararı vardır.

TUNCELİ PÜLÜMÜR BALININ YARARLARI NELERDİR?

  • Öncelikle cilde olan faydaları saymakla bitmez. Cildinizin yenilenmesini sağlar bu sizin daha sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olmanızı sağlar. Cildinizdeki yaraların kısa sürede iyileşmesine yardımcıdır.
  • Sabahları bir bardak ılık suyunuza katacağınız bir tatlı kaşığı bal hazımsızlığınıza ve sindirim yolu sorunlarınıza gayet iyi gelir.
  • Kan değerlerinizi sağlıklı hale getirir. Bal içindeki demir değerinin yüksek olması sayesinde demir eksikliğinizi giderir ve daha sağlıklı olmanızı sağlar.
  • Bağışıklığınızı güçlendirerek hastalıklara yakalanmanıza engel olur. Öksürüğünüze ve boğaz ağrılarınıza iyi gelir.
  • Son yapılan araştırmalarda bazı kanser türlerinin tedavi süresince de iyi geldiği anlaşılmıştır.

Faydaları saymakla bitmeyen tamamen doğal şekillerde üretilen ve satışa konulan Tunceli Pülümür balına Ayanoğlu Mandıra sitesi üzerinden sipariş vererek kısa sürede ulaşabilirsiniz. Çocuklarınızın ve sizin sağlığı için her konuda faydası olan doğal balları kaçırmadan istediğiniz miktarda (1 kilo, 250gr, 500gr) sahip olmalısınız.

AYANOĞLU MANDIRADA BULABİLECEĞİNİZ DİĞER ÜRÜNLER

  • Kaşar peyniri denince akla ilk gelen akıllardan silinmeyen lezzetiyle Kars eski kaşar peyniri oluyor. Sert peynir türleri arasında yerini alan Kars kaşar peyniri mayalandırılarak ve dinlendirilerek üretilir. Seneler geçtikçe lezzeti arttıran kaşar peyniri yıllandırılarak kullanıldığından adına Kars eski kaşar peyniri deniyor. Mandıradan çıkıp sizlerin sofrasına gelene kadar çok fazla emek ve zaman gerektiriyor. Emek ve zaman konusunda özverili olmayan insanlar hilelere başvurabiliyor. Hilesiz en doğal şekilde üretilen Kars eski kaşar peynirine Ayanoğlu mandıradan ulaşabilirsiniz.
  • Pazar kahvaltılarının vazgeçilmez starı tabi ki sucuklu yumurta oluyor. Yaptığınız sucuklu yumurtanızın lezzetini en üst seviyeye çıkarmak için ihtiyacınız olan eski tip sucuk olacaktır. Doğal fermantasyonla et olgunlaştırılarak yapılan eski tip sucuklar lezzet konusunda rakip tanımamaktadır. Hijyene dikkat edilerek hazırlanmış hayvan bağırsağı içinde ısıya maruz kalmadan aylarca asılarak hazırlanır.

Ayanoğlu mandıra her insanın doğal ve sağlıklı besinlere ulaşması için şube sayısını arttırmanın yanında internet üzerinden ülkenin her şehrine de ürünlerini ulaştırmaktadır. Siz de eviniz için sevdiklerinizle yaptığınız kahvaltılarda leziz şeyler yemek için internet sitesi üzerinden sipariş verebilirsiniz. Memnun kaldığınız taktirde siparişlerinizi Ayanoğlu Mandıra sitesi üzerinden tekrarlayabilirsiniz.

Benzer Konular

Leave a Comment