Aktüel 

Türkiye’de Hangi Şehirlerde Kaç Adet Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Var?

Günümüzde elektrikli araçlara olan yoğun ilgiden dolayı, elektrikli araç kullanımı hızla yaygınlaşmaktadır. Bununla beraber hangi şehirlerde ve kaç adet elektrikli araç şarj istasyonu olduğuna dair araştırmalara rastlanmaktadır. 2021 itibari ile elektrikli araç şarj istasyonu olarak hizmet veren 81 ilde 2000’e yakın istasyon bulunmaktadır.

Alternatif olarak kullanılan yakıtlar arasında popülerliğini koruyan elektrikli araçlar, sayısının ve çeşidinin artış göstermesi ile birlikte istasyonlara olan talebi de aynı düzeyde artmıştır.

Teknolojinin gelişmesi, elektrikli araçları olan güveni artırmıştır. Bu araçlara olan güvenini artması, taleplerin artmasına da etki ettiğinden istasyonlarda daha yüksek voltaj ve daha hızlı şarj eden ekipmanlara ihtiyaç duyulmasına yol açmıştır. Türkiye’nin genel olarak büyük şehirlerinde bu tarz ekipmanlara sahip istasyonlar yer almaktadır. Taşra bölgelerde şarj istasyonlarına çok sık rastlamanız mümkün değildir.

Türkiye’de Elektrikli Araç Şarj İstasyonlarının Ücretleri Ne Kadardır?

Dünyada ve ülkemizde hem maliyet hem de çevreye duyarlılıktan dolayı elektrikli araç kullanımı ve şarj istasyonlarının önemi hızla artmaktadır.

Elektrikli araçların maliyetine geldiğimizde, istasyonun hızına ve gücüne göre fiyatta değişiklikler gözlenir. İstasyon hızının daha az olduğu, halka açık alanlarda istasyon yatırımları 200 avro gerektirmektedir. Ancak şarj hızının yüksek olduğu bir istasyon için 20 bin avroya sahip olmanız gerekir.

İstasyon fiyatlarındaki genel hatların bu şekilde olduğunu söyleyebiliriz. Araç yakıt maliyetleri ise cebinizi yakmayacak şekildedir. Elektrikli aracınıza alacağız 100 kilometrelik bir yakıt maliyeti 6-7 lira veya 8-10 lira arası değişmektedir. Diğer yakıtlarla kıyaslandığında maliyeti oldukça düşüktür.

Elektrikli şarj istasyonları ev ve işyerlerinde olduklarında daha az maliyetli olmaktadır. Türkiye’nin birçok bölgesinde bu tarz istasyonlara rastlayabilirsiniz. Bursa elektrik araç şarj istasyonu, bu istasyonlardan bir tanesidir. Büyük şehirlerde hem bu tarz istasyonlara hem de daha büyük şarj istasyonlarına rastlayabilirsiniz.

Türkiye’de Elektrikli Araç Şarj İstasyonları Özellikleri

Elektrikli araçların yakıtının sağlandığı şarj istasyonlarının birçok özelliği bulunmaktadır. Bu özellikler sayesinde hızla talebi artmış ve dünyada yaygın olarak kullanılan bir sektör hâline gelmeye başlamıştır. Bu özellikler aşağıdaki gibidir.

  • Şarj istasyonu sayesinde aracınızın bataryası, hızlı ve kolay bir şekilde doldurulabilir.
  • Aracınıza 3 faz hâlinde elektrik akımını kablolar ile aktarabilirsiniz. Şarj kablosunu aracınıza takarak, aracınızın şarjının bu şekilde  dolmasını sağlayabilirsiniz.
  • Şarj ünitesi bünyesinde kaç adet faz sayısının olduğu, aracınızın şarjının dolma süresi ile doğrudan ilişkilidir. 3 fazlı bir şarj ünitesinde şarj olan aracınızın süresi, 30 dakikaya kadar düşecektir. Ancak tek fazlı bir ünitede şarj edilmesi, 5 ile 7 saat kadar sürebilir. Bununla birlikte yarım saatte dolan bir aracınızın şarjı, sizi 150 kilometreye kadar yol mesafesinde idare edecektir.

 Tüm bu bilgilerin yer aldığı ve daha fazla bilgini bulunduğu ekonomiksarj.com sitesini ziyaret ederek daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Benzer Konular

Leave a Comment